MS: Uvězněni ve druhé desítce

by Petr 0 Comments

Druhá polovina března nám přinesla Mistrovství světa. Závodilo se ve švédském kopcovitém terénu, pořadatelé slibovali férové závody. A opravdu, nabídli nám tři odlišné náročné krásné a zábavné terény pro tři individuální závody, část nepoužitého terénu zbyla i na štafety. Všechny závody měly přitom zázemí na stadionuPiteå. Na odlišnosti jednotlivých závodů se podepsalo navíc i nevyzpytatelné jarní počasí – např. v mužích tak ze tří individuálních závodů vzešlo osm medailistů.

Po pátečním cestování nás čekal sobotní sprintový trénink v přibližně hodinu vzdáleném Älvsbynu. Byla obleva a v lese bylo docela dost nového sněhu, takže to moc nejelo. S novým sněhem si ale museli poradit i v závodním prostoru, což bylo důležitější, a tak jsme museli trénink absolvovat v čárkách projetých jen několika našimi konkurenty, kteří si přivstali. Nicméně pro rozhýbání se a rozmapování se to bylo dostačující. V neděli jsme se vydali opět do Älvsbynu, kde nás čekal trénink krátké trati s hromadným startem. Ochladilo se a připadlo 15 cm prašanu, projeté byly jen některé standardky. Kupodivu i tak měl mapový trénink smysl, šlo si to i hezky užívat. Někdo si však dal místo druhého kola raději intervaly. Pondělí bylo odpočinkové, opět připadlo nemalé množství sněhu. Loypu na sklouznutí se jsme ve městě hledali marně, skončili jsme na modelu, kde se alespoň trochu lyžovat dalo. Do úterý však pořadatelé model upravili a my se mohli vrhnout do testování a posledního mapového tréninku před ostrými starty.

Středeční klasická trať byla jako z pohádky. Čerstvě zasněžená krajina, teplota pod nulou, avšak čárky byly přesto docela dost tvrdé. Prakticky vůbec se nefikalo. Velká většina se jela v čárkách, důležitá byla plynulost navigace. Volby postupů byly většinou spíše vyrovnané, avšak z nepozornosti bylo snadné vzít i výrazně ztrátovou variantu. Velmi důležité bylo ale i rozvržení tempa, závod byl pro muže oficiálně ideálně dlouhý 29 km, avšak ve skutečnosti to bylo téměř 32 km. Vítězný čas tak byl třetí nejdelší v historii MS, pro ženy dokonce druhý nejdelší – 42 let starý rekord se jen díky medailistkám prolomit nepodařilo. Závod nejvíce sedl Petrovi, který se v první polovině dokonce pohyboval v TOP10. Poté ale přišla minutová ztráta kvůli špatné volbě ihned po druhé výměně mapy, jedno přejetí odbočky, úbytek síly, křeče a propad na 16. místo (+12:12). Solidně jel i Kuba, na trati strávil o 4 minuty déle a skončil na 18. místě. Kládin to zazdil na 2,5 minuty hned cestou na trojku, v cíli uzavíral TOP20 (+21:26) a Vojta dokončil na 31. místě (+45:10), přestože ho od univerziády trápilo zdraví. V ženách vyhrála Tove Alexandersson o více než 6 minut, z našich dojela nejlépe 16. Petra (+21:43). Podobné mezičasy měla i Johanka, ale po téměř čtyřminutové chybě se musela spokojit se 17. místem (+25:38). Sedm vteřin dělilo 21. Katku (+28:39) od dvacítky. Závod se nepodařil 23. Lence (+33:08), když nechala na pětce skoro 8 minut a ani poté nebyl její mapový výkon ideální (nutno podotknout, že to byl její první závod LOB ve Skandinávii).

Ve čtvrtek se jel sprint. Přišla obleva, sníh byl sice mokrý, ale skluzný a v čárkách tvrdý. Na severské poměry mapově jednodušší závod prověřil rychlost, plynulost navigace a koncentraci. Stejně jako na klasické trati byla na trati výměna mapy, ze které začínala orientace bez povinného úseku, což je takové dost divoké. V mužích moc nechybělo a měli jsme dva muže do desítky. Kuba o ni přišel pádem před fikačkou na předsběrku, Petr zase špatnou volbou postupu na výměnu mapy (zvolil ji i vítěz Sergey Gorlanov, díky čemuž vyhrál i Erik Rost). Kuba tedy obsadil dělené 11. místo (+1:01), čímž alespoň vyrovnal nejlepší sprintový výkon českého muže na MS. Petr obsadil místo 14. (+1:12). Kládin, který si ustlal na dojezdu, opět uzavíral TOP20 (+1:53). Vojta neměl svůj den, dojel až na 43. místě. V ženách zajela nejlépe na děleném 13. místě Petra (+1:50), Lenka obsadila 19. místo (+2:26), Katka opět 21. místo (+3:25) a 24. Johanka (+4:12) zkazila sběrku.

Po dni volna se jela krátká trať s hromadným startem, který byl nasměrován vzhůru do sjezdovky. Čekala na nás tři farstovaná kola na plošším vrcholu kopce a následný společný sjezd na stadion. Sněhové podmínky byly podobné sprintu. Muži se na rozdíl od žen moc neztráceli, dělali jen drobné chyby, a tak nakonec cílem projelo se ztrátou do minuty neuvěřitelných 17 závodníků. O pořadí v závěru trati rozhodla vedle fyzičky i mapa a pevné nervy. I v ženách bylo k vidění pořádné drama, o zlato bojovala Alexandersson s Kechkinou, která vyhrála hlavně díky nešikovnému pádu Švédky do hlubočáku. Na výsledky z ME dokázala konečně navázat Lenka, která si dojela pro krásné 10. místo (+3:17) jen 48 s za bramborou. Zbylé tři holky bojovaly v závěru o 17. místo. Petra, která ztratila na trojce minutu a půl, projela po prohraném finiši cílem jako 19. (+5:53). Jen 18 s za ní dojela 20. Katka, která přišla o vedení v balíku kolizí na mostku. Kontrola na mostku zkazila finiš i 21. Johance (která ztratila v lese jeden ze dvou čipů), když ji neorazila. Kluci se do prvního balíku nevmísili, přestože Kuba zajel farstovanou část výborně a tu šanci teoreticky měl. Závěr se mu ale tolik nevydařil a cílem projížděl osamocen na 18. místě s lichotivou ztrátou 126 vteřin. V poslední dvacetiminutovce už nebyl 23. Petr (+3:40) ve své kůži, čehož využil 22. Kládin (+3:33) a dostal se před něj. Petrův pád ve sjezdu čárkou a Kládinovo najetí na lampion bez krabičky stálo kluky nejedno místo. Vojta tam nechal dvakrát přes minutu a dojel na 31. místě.

V neděli ukončily sezonu štafety. Opět bylo nad nulou, ale tratě byly tentokrát zmrzlé. Byl to opět krásný orienťák, i když samotný závěr už byl trochu slabší. Mužskou štafetu rozjížděl Kládin, který nechal na čtyřce skoro 1,5 minuty, a tak předával až jako osmý. Petr předával těsně za Švýcarskem na šesté pozici – pro Kubu pak nebyl problém obhájit 5. místo (+11:22) z Krasnoyarsku. V ženách se na prvním úseku Petra dopustila několika drobnějších chybek, předávala čtvrtá před Švédskem. Johance po špatně zvolené fikačce Švédsko ujelo, navíc kousek za ní stále bylo Estonsko. A tak na třetím úseku nastala přetahovaná o 5. místo mezi Lenkou a Daisy Kudre. Po sjezdu v závěru to pro nás začalo sice vypadat nadějně, tenký náskok však ještě Estonska dokázala stáhnout a ve finiši nakonec Lenku velmi těsně předstihla. A tak máme stejně jako před šesti lety šesté místo (+11:21).

Letošní MS jednoznačně vystihuje nadpis článku – 13 umístění ve druhé desítce jsme ještě nikdy neměli. Výše se ale podívala jen 10. Lenka na hromaďáku, pro kterou to bylo první MS i první severské LOBy. První MS to bylo i pro Katku (20.) a Vojtu (31.), který se jako jediný nepodíval do dvacítky. Umístění z MS si dokázal vylepšit jen Petr (14.), pro ostatní byla jejich nádherná umístění v elitní desítce z Krasnoyarsku bohužel nedostižná – Kuba (11.), Petra (13.), Johanka (17.) a Kládin (20.).

Odkazy: výsledky, mezičasy, tracking, TV záznamy a fotky: Sven Alexandersson, Jesper Matti, IOF – výtah našich fotek z těchto alb obohacený o fotky od Jany a pár fotek od Petra je v repregalerii.