1. kolo SP: 5xTOP10 z Alp

by Petr 0 Comments

Po sedmi letech zavítala světová elita opět do Alp, na rakouském Tauplitzalm si to rozdala o první body do SP v této sezoně. Původně se sice mělo závodit v o 500 m níže položeném dějišti příštího MS, v Ramsau am Dachstein, nicméně v 1100 m n. m. v Alpách po Vánocích roztál téměř všechen přírodní sníh. V Ramsau bylo přesto ponecháno centrum závodů (model, mazání, kancelář, schůze, vyhlášení, ubytování), každý den tedy všechny týmy musely zvládnout více než hodinovou cestu autem na Tauplitzalm, kde bylo pro závodníky minimální zázemí. Tato náhorní plošina již SP pamatuje, např. z roku 1995. 1. kola SP se zúčastnilo 11 zemí (52 mužů a 36 žen). Z naší reprezentace se zúčastnili všichni, jednalo se totiž i o nominační závody pro nadcházející kola SP. Historicky největší výpravu 8 mužů (Radek Laciga, Jakub Škoda, Petr Horvát, Ondřej Vystavěl, Vojtěch Bartoš, Josef Nagy, Jan Hašek, Kryštof Průša) doplnily 3 ženy (Johanka Šimková, Anežka Hlaváčová, Tereza Chrástová), realizační tým přijel ve složení Richard Klech a Radek Peňáz.

Po sobotním výklusu po příjezdu následoval nedělní model, který nebyl příliš relevantní k závodům, neboť se jel na stadionu v Ramsau na umělém sněhu.

Před pondělním sprintem na vrstvu starého zmrzlého sněhu (který ale na některých místech chyběl) během dopoledne připadly asi 4 cm nového sněhu. Na loukách se jezdilo rovně, na pasece se taky hodně fikalo. Kdo chtěl uspět, nesměl se bát vytátých míst a risknout, že to půjde projet všude. Velké navigační chyby kvalitních závodníků nebyly výjimkou. Tratě se zrychlovaly, později startující měli značnou výhodu. Výborně zajela Anežka, když obsadila 8. místo 15 vteřin za velkou bednou. Johanka i přes pár dní staré zranění kolene sahala po nejlepší dvacítce, minutová chyba na předposlední kontrole ji odsunula na 25. místo. Terka dojela na 34. místě. Životní výsledek zajel 8. Petr, který od Vánoc bojoval s virózou. Vteřina na sedmého, čtyři na šestého, devět na pátého: „Deset vteřin bych tam našel na volbě na trojku, osmičku či nezvládnutím ražení čtrnáctky ve sjezdu, ale i tak jsem s výsledkem nesmírně spokojený.“ Výborně jel i Nagáno, který finišoval na 11. místě 28 vteřin za Petrem. Rovněž on bojoval o Vánocích s nemocí a i jeho dělila od 5. místa jedna chyba – na šesté kontrole ztratil minutu. Skvěle jel i Kuba, a přestože na Nagána ztratil jen 11 vteřin, skončil až na 17. místě. Nejlepší dvacítku vybojoval i Hašan! Kládin se o TOP20 připravil dvěma 45vteřinovými chybami a dojel třicátý. Vojta, který měl ještě dva dny před závodem teplotu, skončil 33., Kryštof, který chytil na Vánoce covid-19, dojel 35. a Ondra obsadil 44. místo. V pořadí SP do 23 let patřilo Anežce skvělé 3. místo, Nagánovi 4., Hašanovi 9., Kryštofovi 15. a Terce 19. místo.

V úterý pořadatele potrápilo sněžení a vítr, nasněžilo okolo 20 cm nového sněhu, a tak se ráno rozhodli změnit program na krátkou trať. Start byl odložen na odpoledne, kdy již sněžilo a foukalo méně. Tratě se vyhýbaly větrným místům, směrné časy byly zkráceny na 25 minut, startovní interval na 1 minutu, jelo se na měřítku 1:5000 s mapotočkou. Oproti sprintu se tolik nefikalo, nicméně v úzkých skútrových stopách zejména ve stoupání, kde nebyly rozšířeny, byli dříve startující opět značně znevýhodněni. Pořadatelé bohužel příliš brzy odstartovali doprovodný závod Ski-O Tour, a tak se v lese červené skupině pletli pod nohama zmatení junioři a dorost. Výborný výkon opět podala Anežka, když skončila na 6. místě! Johanka skončila na 21. a Terka na 33. místě. V mužích zajel výborně Nagáno, obsadil 10. místo. Před touto sérií obsadil ve SP nejlépe 24. místo! O 25 vteřin pomalejší byl 14. Petr. O nejlepší dvacítku bojoval i Kuba, narazil však špatnou kontrolu a byl diskvalifikován. Kládin skončil 33., Vojta 36., Hašan 38., Ondra 44. a Kryštof byl pro neoražení kontroly, kolem které projel, ze 43. místa diskvalifikován. V pořadí SP do 23 let patřilo Anežce skvělé 2. místo, Nagánovi opět 4. místo, Hašanovi 15. a Terce 18. místo.

Ve středu program uzavřel odložený stíhací závod. Podmínky se opět změnily, již nesněžilo a bylo nad nulou. Jela se tři kola, dvě farstovaná a třetí bylo pro všechny stejné. Tratě nabídly řadu voleb, dalo se na nich dost ztratit. V ženách dotřetice zajela skvěle Anežka, když udržela 8. místo ze sprintu! Johanka i tentokrát bojovala o TOP20, o tu však ve finiši přišla a skončila na 22. místě. Terka si polepšila na 33. místo. V mužích zvolil Petr v prvním kole špatnou volbu, a tak byl dojet Kubou. Ve finiši o 15. místo Petr odolal útoku 16. Kuby. Na nejlepší desítku chyběla minuta. Nagáno byl z 20. místa diskvalifikován, omylem projel zakázaným prostorem. Hašan skončil 25., Vojta 32., Kryštof 36., Kládin, který zlomil hůl, dojel na 39. místě a Ondra na 42. místě. V pořadí SP do 23 let patřilo Anežce skvělé 2. místo. Hašan bral 11., Kryštof 15. a Terka 18. místo.

Z prvního kola SP vezeme 6. místo a čtyři další umístění v nejlepší desítce – Anežka, Petr i Nagáno se poprvé v kariéře podívali v dospělých mezi 10 nejlepších! K tomu máme díky Petrovi, Kubovi, Nagánovi a Hašanovi dalších šest umístění ve druhé desítce. V průběžném hodnocení SP je Anežka 9., Petr 10., Nagáno 19., Kuba 24., Johanka 25., Hašan 31., Terka 33., Vojta 37., Kládin 39. a Kryštof 42. Nemalé úspěchy nám přinesly i výsledky SP do 23 let, tři umístění na stupních vítězů vynesly Anežce průběžné 3. místo! Nagáno přidal dvě brambory a TOP10 ještě na sprintu zajel Hašan.

Fotky jsou na FB akce i v naší galerii, odkazy na výsledky, mezičasy a GPS tracking pak na IOF live.