2. kolo SP: Štafety na velké bedně a 5xTOP20 na ME v Lotyšsku

by Petr 0 Comments

Po deseti letech se ME vrátilo do lotyšské Madony, tentokrát se počítalo i do hodnocení SP a SP U23. Letos pořadatelé nepřipravili dva závodní prostory, ale všechny závody se jely ze stadionu Smeceres Sils. Prostor se za 10 let značně změnil, velké množství pasek se proměnilo v hustníky. 27 km standardních lyžařských tratí pořadatelé doplnili o stejně dlouhou síť stop skútrových. 2. kola SP se zúčastnilo 14 zemí (57 mužů a 38 žen), z toho 12 zemí bylo evropských (52 mužů a 37 žen). SP do 23 let se zúčastnilo 11 zemí (14 mužů a 18 žen). Naše výprava čítala 6 mužů (Radek Laciga, Jakub Škoda, Petr Horvát, Vojtěch Bartoš, Josef Nagy, Jan Hašek) a 3 ženy (Johanka Šimková, Anežka Hlaváčová, Tereza Chrástová). Realizační tým pracoval ve složení Richard Klech (kouč), Radek Peňáz (servis) a Jana Kuncová (fyzio).

Do Lotyšska jsme vyrazili poslední lednovou sobotu z Česka dodávkami, část týmu na vlastní náklady letěla do Rigy. Ubytovaní jsme byli na samotě Kucuru Dzirnavas spolu s juniory a dorostem, do Madony to bylo asi čtvrt hodiny jízdy. Stravu s pomocí zamražených vakuovaných mas od Ivoše připravovala Týna. Po nedělním lyžování na okruhu na stadionu následoval pondělní model na témže místě. Zajímavostí bylo, že v tomto prostoru pak byly první dvě kontroly sprintu a závěr sprintových štafet. Sněhová situace zpočátku nebyla ideální, po našem příjezdu v prostoru leželo okolo 5 cm zmrzlého sněhu. Po celý týden však denně více či méně sněžilo, teplota se držela pod bodem mrazu a podmínky při závodech tak byly parádní.

Úterní sprint využíval síť standardních stop, nabídl volby postupů i kontroly v čárkách. Závod byl velmi vyrovnaný zejména v mužích (např. ztráta 89 vteřin na vítěze nestačila na TOP30). V ženách si Johanka i Anežka dojely 5 vteřin po sobě pro své doposud nejlepší výsledky na ME – 16. a 17. místo. Zatímco Johanka měla mapové rezervy v první části trati, Anežka je měla v té druhé. Terka skončila 29. V mužích zajel nejlépe 20. Petr (+65″) o 3 vteřiny před 21. Kubou. O 13 vteřin pomalejší byl Kládin, který po slabším začátku dojel na děleném 26. místě. Nagáno začal excelentně, v polovině závodu byl na medailové pozici. Tempo však neudržel a horší volby jej odsunuly na 29. místo tři vteřiny za Kládinem. Výborně začal i Hašan, ale i on ve druhé polovině závodu ztrácel. Po půlminutové chybě mu připadlo 39. místo. Vojta vzal špatnou druhou kontrolu a byl z 35. místa diskvalifikován. Po závodě zazněly stížnosti na viditelnost čísel kontrol, neboť byla jen na krabičkách, které byly připevněné na stromech. V SP do 23 let byla Anežka i Nagáno na 7. místě, Hašan 10. a Terka 16. Večer byl na náměstí v Madoně zahajovací ceremoniál.

Ve středu se jela krátká trať. Prostor sprintu byl rozšířen na západ o síť skútrových stop. Závod byl opět orientačně zajímavý a velmi vyrovnaný. Anežka po několika chybkách dojela na 20. místě. Johanka se o nejlepší dvacítku připravila chybou v na páté kontrole a skončila na 23. místě. Terka obsadila opět 29. místo. Do dvacítky se opět vešel Petr, jel celý závod plynule s drobnými chybami do 10 vteřin. Na vítěze ztratil 2:33, na TOP10 38 vteřin, ale stačilo to „jen“ na 19. příčku. Skvělý mapový výkon podal i Kládin, na trati strávil o 13 vteřin déle a obsadil 22. místo. O minutu a čtvrt déle byl na trati 26. Kuba, který o 4 vteřiny porazil 28. Nagána. Nagáno opět zajel solidně první polovinu závodu, kde se pohyboval v nejlepší dvacítce. Vojta bohužel ztratil přes dvě minuty hned na první kontrole, dojel na 44. místě. Hašan se pohyboval ve třetí desítce, v polovině závodu však zlomil lyži, a jelikož nebyla k dispozici materiálová kontrola, závod nedokončil. V SP do 23 let byl Nagáno opět sedmý, Anežka a Terka obsadily 10. a 15. místo.

Po dni volna se jela klasika s hromadným startem. Závod proběhl ve stejném prostoru jako krátká trať, jely se tři farstované okruhy. Závod byl opět velmi rychlý a vyrovnaný, nám se moc nedařilo. Ze zdravotních důvodů Anežka nenastoupila a Johanka vzdala. Závod tak dokončila pouze Terka, která si vylepšila své nejlepší umístění z ME i SP na 22. místo, resp. 12. místo v U23.  Petr nezvládl předstartovní proceduru, razil kontaktně a skončil na 29. místě. Většinu trati jel v kontaktu s Hašanem, který finišoval o půl minuty později na 32. místě. O další půlminutu déle byl na trati 33. Nagáno, který v závěru prvního kola chyboval na 2,5 minuty. O dalších 40 vteřin později finišoval 35. Kládin. Kuba dojel 37. a Vojta 39. (resp. 40. ve SP). Hašanovi a Nagánovi patřilo 10. a 11. místo v SP do 23 let.

Sobotní štafety recyklovaly prostor po krátké a klasické trati, takže byly náročné především fyzicky. Anežka dojela z prvního úseku pátá, minutu a půl před Norkami. Na druhém úseku jela Johanka v kontaktu s v úvodu chybující Finkou a předávala s Norskem čtvrtá dvě minuty za medailí. Finka vynechala v závěrečném pytlíku kontrolu, a tak ho jela podruhé, což ji stálo 5 minut. Terka Finsko za sebou nakonec o 19 vteřin udržela a finišovala pátá. V mužích rozjížděl áčko Petr, předával na 5. místě se ztrátou 1,5 minuty. Kládina hned v úvodu o minutu sjelo Lotyšsko, které však následně chybovalo. Fyzicky výborně disponovaný domorodec se před nás v závěru přeci jen dostal a předával pátý osm vteřin před námi. Nagáno se celý poslední úsek přetahoval s Lotyšem o 5. místo, v cíli jsme se radovali my. Béčko ve složení Hašan, Kuba a Vojta finišovalo 6 minut za áčkem, do oficiálního pořadí se tak nepočítalo.

Závodní týden zakončily v neděli ráno po banketu sprintové štafety, jednalo se o fyzicky náročný závod prakticky ve známém prostoru. Naši kluci jeli vyrovnaně, Nagáno (A) i Hašan (C) dostali od nejlepšího muže Baklida 2:06, Petr (B) 2:21. Výborně jela Anežka (A). Kdyby jí na posledním úseku nevzala mapu Bulharka, dostala by od nejlepší ženy Kudre Schnyder 2 minuty. Půlminutová ztráta na výdejně nás naštěstí umístění nestála, naopak díky tomu jsme se posunuli před Bulhary na 6. místo! Béčko finišovala Johanka o 38 vteřin později a céčko Terka o dalších 42 vteřin poté (do oficiálního pořadí se tyto štafety nepočítaly).

Z ME vezeme dvě pátá a šesté místo ze štafet a pět umístění ve druhé desítce – Johanka (16.), Anežka (17. a 20.), Petr (19. a 20.). Bohužel jsme nedokázali navázat na úspěšné úvodní kolo SP. V průběžném hodnocení SP je Anežka 13., Petr 13., Johanka 24., Nagáno 27., Kuba 28., Terka 30., Kládin 33., Hašan 37., Vojta 47. a Kryštof 52. Nemalé úspěchy nám přinesly i výsledky SP do 23 let, Anežka je průběžně čtvrtá, Nagáno 7., Hašan 12., Terka 12., Kryštof 20.

Fotky z akce jsou zde (Robert Urbaník, Zanda Stabiņa, Ojārs MIllers, Agris Veckalniņš), kompletní fotogalerie je na Flickru WOC 2018 Latvia. Videosestřihy najdete na FB akce, kompletní TV přenosy, odkazy na výsledky, mezičasy a GPS tracking hledejte na IOF live.