3. kolo SP: 8xTOP20 a z MS do 23 let TOP6 pro Nagyho, Hlaváčovou i Štěrbu!

by Petr 0 Comments

Po osmi letech zavítala světová elita opět do Norska. Na Beitostolenu v pohoří Jotunheimen si to rozdala o poslední body do SP v této sezoně. Závody na krátké trati a ve sprintu byly navíc vypsány jako MS do 23 let. 3. kola SP se zúčastnilo 13 zemí (58 mužů a 37 žen), z toho se do MS do 23 let počítalo 24 mužů a 20 žen z 11 zemí. Z naší reprezentace se zúčastnilo 6 mužů (Radek Laciga, Petr Horvát, Vojtěch Bartoš, Josef Nagy, Jan Hašek, Marek Štěrba) a 2 ženy (Johanka Šimková, Anežka Hlaváčová). Realizační tým pracoval ve složení Richard Klech a Jiří Štěrba. Do Norska jsme vyráželi přímo z Lotyšska. Po pondělním příletu z Rigy jsme postarší půjčenou dodávkou a mikrobusem absolvovali tříhodinovou cestu do hor. Ubytovaní jsme byli ve dvou apartmánech s vlastním stravováním. V úterý a ve středu jsme odpočívali po náročném týdnu a zařadili lehčí projížďky po lyžařských magistrálách. Po čtvrtečním modelu přišlo silné sněžení s větrem, nicméně pořadatelé dokázali všechny stopy pro páteční závod dostatečně upravit. Připraveno jich na celý víkend měli 62 km. Tratě stavěla legenda LOB Vidar Benjaminsen (18násobný medailista z MS).

Páteční krátká trať se jela při asi -10 °C na skandinávské poměry v nepříliš husté síti skútrových stop z velké části v otevřeném prostoru (bažiny). Širokým stopám se stavba tratí většinou vyhýbala, ač jich bylo na mapě stejný počet km, jako skútrovek. Tratě měly malé převýšení. Naše ženy podaly velmi dobré mapové výkony, fyzicky se však necítily ve své kůži, a tak to stačilo „jen“ na 20. místo Johance a 22. místo Anežce. V pořadí MS do 23 let patřila Anežce 10. pozice. V mužích podali skvělé mapové výkony 12. Nagáno i 13. Petr. Nagánovi to vyšlo na 5. místo v U23 40 vteřin za medailí! Ostatním se tolik nedařilo – 36. Mára (16. v U23), 38. Kládin, 39. Vojta, 41. Hašan (18. v U23).

Na sobotní sprint se oteplilo k nule. Pořadatelé připravili velmi rychlý závod, mapově na skandinávské poměry opět jednodušší. Bylo tak třeba držet vysoké tempo, ve kterém se dělaly chyby. Zejména v mužích to bylo velmi vyrovnané (např. pátý muž ztratil na stříbro vteřinu a 28. muž minutu). V ženách se závod vydařil Anežce, obsadila 13. místo v dospělých a 5. místo na MS do 23 let (+0:38). O přibližně osm míst se připravila 25. Johanka 45vteřinovou chybou na sběrku. V mužích začal skvěle Nagáno, z průběžného 4. místa se však sesadil o půl minuty horší volbou před výměnu mapy. V závěru pak ještě chyboval na 10 a 30 vteřin, což ho odsunulo na 34. místo a 14. místo (+1:21) na MS do 23 let (kdyby ony tři postupy zajel alespoň jako Marek, byl by v SP devátý). Mapově se zadařilo 14. Petrovi (+1:03) a 15. Markovi (+1:05). Mára si rovněž vyjel 6. místo (+0:33) na MS do 23 let! Pro tento výsledek si jel i Hašan, nevýhodná volba na předsběrku ho však odsunula na 30. místo, resp. 12. místo v U23. Vojta dojel na 35. místě a Kládin na 42. místě.

Nedělní stíhací závod probíhal stejně jako sprint v maximální intenzitě. Jelo se na dvě kola pouze se dvěma farstami. Pouhé čtyři varianty trati tak vyrovnané startovní pole ze sprintu příliš nerozdělily, totožnou trať měli závodníci po asi dvě třetiny závodu. V ženách podala solidní výkon 16. Anežka, dokázala udržet 5. místo v SP do 23 let ze sprintu. Johanka finišovala na 23. místě. V mužích dojel opět nejlépe Petr – na 20. místě (+4:01). Deset vteřin za ním finišoval 23. Nagáno, který si 19. časem dne přilepšil o 11 míst. Mára v závěru začal mírně ztrácet a dojel na 26. místě. Ostatní skončili ve čtvrté desítce – 31. Hašan, 36. Kládin a 37. Vojta. V SP do 23 let dojel 11. Nagáno, 12. Mára a 13. Hašan.

Z finálového kola SP tedy vezeme domů osm umístění ve druhé desítce – 13., 14. a 20. Petr, 13. a 16. Anežka, 12. Nagáno, 15. Mára a 20. Johy. Z MS do 23 let vezeme tři diplomy – 5. Anežka, 5. Nagáno a 6. Mára, ze SP do 23 let ještě navíc 5. místo Anežky. Fotky z akce jsou zde (Terje W Pettersen a další), odkazy na kompletní fotogalerie jsou na FB akce. Odkazy na výsledky, mezičasy a GPS tracking je na IOF live.