Akademické MS: Josef Nagy 4 x v TOP8

by Petr 0 Comments

Čtvrté akademické mistrovství světa uspořádali Švýcaři v Lenzerheide v Roland Aréně (1350-1450 m n. m.). Na startu bylo 39 studentů a 35 studentek do 25 let ze 14 zemí. Terény ME 2015, kde vybojovala Hana Hančíková (dnes Hanna Rost) stříbro v závodě s hromadným startem, si mohli výjimečně vyzkoušet i neakademici – v nabídce bylo pět veřejných závodů (tři z toho se statutem WRE), čehož využil Petr, Johy, Kládin či řada našich juniorů. Počasí vyšlo dokonale, přes den hřálo teplé alpské slunce, rána však byla velmi chladná. Sněhu bylo v prostoru závodu dostatek, značná vrstva prašanu byla ideální pro fikání zejména ve sjezdech. Realizační tým tvořil Vodr, Peciš a Tonda Šmaus.

Úvodní sprint byl velmi rychlý. Tratě vedly z většiny po loukách s roztroušenými stromy. Drtivá většina závodu se odehrávala ve skútrových stopách. Prostor byl dost kopcovatý – výjezdy dokonale prověřily fyzickou a silovou připravenost, sjezdy zase obratnostní dovednosti. A tyto faktory si vynucovaly mapové chyby. Muži měli na trati jen tři volby, o asi 10 vteřin horší volbu na osmičku vzal Nagáno, Vojta i Marek. Nagána to stálo 2-3 místa, ale i tak zapsal skvělý výsledek, když finišoval na 8. místě (+50″). Akademickou premiéru zvládl velmi solidně 13. Radek (+69″) i 18. Vojta (+87″). Kryštof atakoval podobné umístění jako Radek, přejetá odbočka ve sjezdu, vyplá lyže a slabší závěr jej bohužel odsunuly na 25. místo. Marek se při svém prvním reprezentačním startu v LOB mapově trápil a skončil na 28. místě. Terka po mapově dobrém výkonu dojela na 19. místě.

Sobotní stíhačka se jela na dvě farstovaná kola s výměnou mapy v aréně. Jelo se na měřítku 1:7500. Prostor severně od arény nabídl více širokých stop, pořadatelé opět nešetřili výjezdy a sjezdy v čárkách. Bohužel se na nich občas setkali závodníci i v opačném směru. Závod charakterizovala o minutu nevyrovnaná farsta, pořadí na průjezdu arénou tak neodpovídalo skutečnému vývoji závodu. O skvělý výsledek se opět postaral Nagáno, finišoval se zlomenou lyží sedmý (+2:55) minutu a čtvrt od medaile. Solidně opět zajel 13. Vojta i 14. Radek, ale i Kryštof, který se posunul na 16. místo, a Marek, který byl bohužel z 18. místa pro chybějící kontrolu diskvalifikován. Terka finišovala dvacátá.

Po dni volna se jela krátká trať s hromadným startem. Byl to jediný den, kdy nebylo jasno a foukalo. Po úvodních společných kontrolách následovaly dva farstované okruhy na golfovém hřišti a v jeho okolí. Závěr tratí byl opět pro všechny stejný. Našim se dařilo skvěle. Nagáno zopakoval 7. místo ze stíhačky, opět lehce přes minutu za medailí. Velkým překvapením bylo 8. místo Kryštofa a 11. místo Máry. Radek dojel 12., Vojta 19. a Terka 24.

Na závěr se jely smíšené sprintové štafety. Začínaly ženy, každá země směla postavit dvě štafety (počítaly se obě). Za Česko jela Terka s Nagánem. Ač nám papírové předpoklady nehrály do karet, nakonec z toho bylo velmi pěkné 8. místo – lepší než 10. místa z posledního AMS i poslední univerziády!

Odkazy: fotogalerie českého týmu (Martin Jörg, Petr Horvát, Hanspeter Schenk, Noel Boos, Lars Widmer), krátké videoreportáže ze všech závodů, mapy s trackingem, výsledky a mezičasy.