AMS v Česku: Nejlepší desítka v každém závodě!

by Petr 0 Comments

Akademické MS zahájil v pondělí model, který ukázal temnou stránku českého LOB, když po oblevě v lese ležel zmrzlý tvrdý sníh špinavý od jehličí, větviček a šišek, ve kterém byly stopy projeté skútrem jen velmi málo patrné. V noci na další den však v závodním prostoru nasněžilo a závodníci si tak po celý týden mohli užívat skvělých podmínek: hustá síť skútrovek, dostatek sněhu, teploty okolo nuly, ražení na vzdálenost 1,5 metru a tvrdo pod hůlkami i při fikání. Zajímavé bylo, že každý dostal startovní číslo, který měl na všech závodech stejné. Stejně jako např. na ME ve Finsku před 5 lety se pořadatelé rozhodli mapu sprintu zveřejnit až po dalším závodě.

Výborně do závodu ve sprintu vstoupil Vojta. Dlouho jel v kontaktu s medailí – po první polovině ztrácel pouhých 7 vteřin na bronz. Pak ale přišly drobnější chybky a propad na dělené 9. místo (+1:20) minutu za medailí. Nagáno naopak nezačal nejlépe a pak postupně své pořadí zlepšoval, drobnými chybami se sice připravil o lepší umístění, ale i 14. místo (+1:52) je dobrým výsledkem. Hašan se po dvacetivteřinové chybce na 4. kontrole pohyboval na konci TOP20, kterou udržel – skončil 19. (+2:10). Ondra (Hlaváč) dojel na 24. místě. 26. Kryštof a 30. Ondrys (Vystavěl) pak trochu doplatili na brzký start, kdy museli najíždět fikačky. Anežka dojela na 18. místě (+1:52), o nejlepší dvacítku dlouho bojovala i Maky, chyby v závěru ji však odsunuly na 22. místo. Terka dojela na 29. místě.

Stíhací závod (na rozdíl od klasického MS zkrácená krátká trať, a nikoliv zkrácená klasická trať) byl velmi kontaktní, neboť na trati byl jen jeden motýlek a zbytek měli všichni stejný. Opět se dařilo Vojtovi, do společné části trati, která ještě trvala téměř dvacet minut, vjížděl Vojta v početné skupince bojující o 4. místo. Část skupinky mu bohužel ujela – cílem projel desátý (s 11. časem dne), necelou minutu za pětičlennou skupinkou finišující o bramboru. Nagáno skončil díky 14. času dne opět na 14. místě. Výborně jel Ondra, když se propracoval až do skupinky bojující o 15. místo, téměř o minutu horší volbou na 10. kontrolu však skupinku ztratil a dojel na 17. místě. Polepšil si i Kryštof, přestože prohrál ve finiši s ruským závodníkem, skončil na 19. místě. V závěru Kryštof bojoval i s Hašanem, ten však byl kvůli chybnému ražení diskvalifikován. Ondrys finišoval na 27. místě. Anežka si bohužel polepšit nedokázala a skončila opět na 18. místě. Výborně začala Maky, když dojela Anežku. Na šestou kontrolu však udělala minutovou chybu, která ji zavřela dveře do nejlepší dvacítky. Finišovala společně se Švýcarkou třetí v pětičlenné skupině bojující o 21. místo. Terka dojela opět na 29. místě.

Po dni volna přišly na řadu smíšené sprintové štafety na Jahodové louce. Pořadatelé opět připravili hustou síť stop, která spolu s napjatou závodní atmosférou stála za řadou chyb. Bohužel se to nevyhnulo ani českým barvám, když Vojta na prvním úseku udělal dvě minutové chyby za sebou. Nagáno sice béčko rozjel na čtvrtém místě, ale na druhém úseku nám přesto ti nejlepší hned ujeli. Maky nakonec finišovala B štafetu na 10. místěAnežka A štafetu na 12. místě.

Krátká trať s hromadným startem, která zakončila akademický šampionát, se jela bez přítomnosti Rusů. Start jim sice nikdo skrz válečný konflikt ještě nezakázal, avšak po závodě by již měli minimální šanci se dostat letecky domů kvůli zavírání vzdušných prostorů. Závod bohužel opět nezačal dobře Vojta, chyboval a vypadl z hlavní skupinky. Ve snaze ztrátu dohnat bohužel vynechal kontrolu a byl diskvalifikován. Svůj den neměl ani Nagáno, hned po startu upadl, navíc při závodě zlomil lyži a závod se rozhodl nedokončit. Za favority však plnohodnotně zaskočili kluci mimo kádr dospělé repre, když Ondra dojel na 10. místě (+3:58). Skvěle jel i Kryštof, bohužel však prohrál finiš o 12. místo a skončil na 14. místě (+4:34). Do dvacítky se vešel i 17. Hašan a poprvé ve své kariéře na světové akci i 19. Ondrys! Výborně do závodu žen vstoupila Anežka, bohužel ji zradilo poutko a půlminutka strávená na materiálové kontrole odpovídala její ztrátě na nejlepší desítku. Cílem projela na 12. místě (+2:21). Velmi dobře zajela i 17. Maky (+4:16). Nejlepší výsledek z celého týdne si připsala i 22. Terka.

Mazali, koučovali a pohodovou atmosféru držel realizační tým Háša, Škodík a Jindřiška. Naše akademiky na FISU akci tradičně vyslal ČAUS namísto ČSOS. RD však mj. poskytla vosky a další potřebný materiál díky ochotě Richa, který stejně jako na minulých akademických akcích v realizačním týmu chyběl, přesto průběh posledního závodu sledoval přímo v aréně. Veškeré podrobnosti (oficiální výsledky, mezičasy, fotky, mapy, GPS tracking) jsou na webu akce. Extrahované fotky Čechů z fotoalb Tomáše Bubely, Keishi Kimury a Markéty Štenclové najdete v repregalerii.

Share

Leave a reply

Your email address will not be published.