Japonský deník 2009 aneb první MS LOB mimo Evropu

Závodníci: Hana Hančíková, Simona Karochová, Barbora Chudíková, Helena Randáková, Jiří Bouchal, Michal Drobník, Jan Lauerman, Jakub Škoda
Trenér: Richard Klech
Servisman: Radek Peňáz

23.2. 8:00 odjezd Vrbno P., 15:30 odlet z Vídně
24.2. přílet a ubytování Rusutsu Resort hotel
25.2. první lehké sklouznutí všech kromě Helčy ( její kufr je někde na cestě )
26.2. lehký mapový trénink v zábavném parku v blízkosti hotelu
27.2. rychlejší trénink na tratích v Otaki + testování lyží
28.2. lehčí trénink, jsme kompletní – Hanka dorazila ze světové univerziády v Číně
1.3. tréninkový závod – Mistrovství Hokkaida – Velmi jednoduchý tréninkový závod sloužící především jako test závodního tempa.
2.3. volný den jsem využili k odpočinku před náročným závodním programem a testování mázy.
3.3.2009 model

4.3.2009 sprint
Úvodní závod šampionátu je velmi rychlý (časy vítězů těsně nad 10 minut) a pro naše barvy ne zrovna radostný – příliš mnoho chyb se na této trati neodpouští. Start je u mezistanice lanovky a do cíle se jede převážně po golfovém hřišti. Kdo má dobrý los je schopen pochytat pár slabších závodníků před sebou a výrazně si pomoci k lepšímu výsledku. Novými šampiony jsou shodně poslední startující Rus Lamov a Finka Tonna.

5.3.2009 klasika
Tradičně s hromadným startem ale netradičně s velmi malým počtem kontrol, což neumožňovalo množství variant, a proto se při průjezdech objevovaly skupinky závodníků majících za sebou stejný okruh. V mužské kategorii vede po prvním průjezdu Fin Taivainem následovaný ruskými bohatýry. Naši bojují statečně mezi 6.-18. místem. Na dalším průjezdu je Lauič cca 13. a ostatní kluci se srovnali okolo 20. místa. Podle hlášení z rádia na posledním okruhu bojuje Lauič o první desítku, ale nakonec ho špatná volba dlouhého postupu odsunuje na 13. místo. Vítězí Rus Lamov před legendou LOB – krajanem Chrenikovem a juniorem Taivainenem. V pravé poledne startují ženy – čekají je dva okruhy. Podle hlášení z radiokontroly za to holky vzaly hned od začátku a Barča s Helčou se pohybují v první skupině a tak je tomu i při průjezdu- bojuje tady šestičlenná skupina. V druhé skupině udává tempo Simča s Hankou. Výměna map i občerstvení proběhlo bez zádrhelů a my netrpělivě očekáváme hlášení z lesa. Rakouský spíkr ve službách pořadatelů m pro nás dobré zprávy – skupinka se lehce trhá,ale Barča drží druhé místo a Helča bojuje o velkou bednu. Lauič kroutí hlavou a my ho uklidňujeme, že jednou to už musí vyjít. Bára s objevuje na diváckém přejezdu jako druhá a viditelně nervózní mapuje předposlední kontrolu – to už ale uháníme ke sběrce a pomocí hlasivek ji tlačíme do cíle na stříbrné pozici před dotírající Švédkou. Je to střííííííííbroooooooooo !!! Úspěch podtrhuje skvělým závěrem Helča a cíluje jako pátá. V cíli holky tlumí naše emoce a pořád chtějí, aby dostaly mezičasy, které potvrdí jejich úspěch – je to dlouhé čekání, ale vyplatilo se – vše je potvrzeno a do očí se derou slzy….. přijímáme gratulace ostatních trenérů a připravujeme se na vyhlášení nejlepších.

6.3. volný den – exkurze do Sappora

7.3.2009 middle
Noc před závodem se začalo podle předpovědi brutálně měnit počasí – oteplilo se,začalo pršet a mezi servismamy zavládla lehká panika. Do rána to všechno zmrzlo a začalo lehce sněžit. K tomu se přidal silný vítr a na golfových pláních bylo velmi neútulno. Závod se tak chvílemi měnil v boj se živly – sněhová slepota zpomalovala závodníky a ztěžovala mapování na otevřených plochách. Z našich borců jel velmi dobře Škodík a dlouho vedl průběžní pořadí. To se začalo míchat po příjezdu prvních borců červené skupiny. Velice dobře jel Lauič a zařadil se na průběžné druhé místo. V závodě triumfovali Finové a junior Taivainen doplnil soukromou kompletní medailovou sbírku o zlato a zřejmě jako jediný borec v dosavadní historii LOB ovládl juniorský i seniorský šampionát na jedné trati v jednom roce . Lauič nakonec skončil na výborném 11. místě.
Po mužích přišla řada na holky – vánice chumelenice chvílemi zesiluje, a proto holky ještě v koridoru vyčkávají v bundách. Jako první z našich dojíždí do cíle Hanka (konečné 13. místo),po ní Helča (17. místo s jednou dvouminutovou chybou), v závěsu za ní Simča (12.místo) a české kvarteto uzavírá mohutným finišem Barča průběžně na vedoucí pozici. Další ženské chybují nebo ztrácejí fyzicky na náročném výjezdu v závěrečné pasáži a tak se Barča může nakonec radovat z výborného 6. místa ! Náročný sjezd v úvodní části si vybírá svoji daň – ztracený čip,zlomené mapníky a odřené obličeje hovoří za vše. Švéd Rost ( v cíli sedmý !? ) jede dvě třetiny tratě bez mapníku – jen s mapou za pasem…

8.3.2009 štafety
Celou noc foukal silný vítr, a proto jsme trochu s obavami ráno vstávali v očekávání dalšího ukrutného dne. Vše ještě umocnil přefoukaný lehce přemrzlý sníh zvaný vata , který opravdu nejede. Při testování neustále kroutím hlavou a do mazacího sálu opakovaně posílám dnešního asistenta Drama pro nové a nové varianty. Nakonec to Radek doladí ke spokojenost a může se mazat na lyže konečná varianta (teda spíš sypat).

V 10:00 startují muži a mezi nimi náš rozjížděč Mlátil. Po hlášení z lesa je jasné,že směrné časy se i díky sněhu poněkud natáhly. Mlátil drží šestou pozici s nadějnou ztrátou za první trojicí. Na předávce je z toho minuta a půl ztráty a několika minutové nadávání na sníh. Problém byl trochu v tom,že na ujetých stopách to všem celkem jelo (nám skvěle) ale na čerstvém sněhu ( zkracovačky, skútrovky) to prostě drhlo, takže se běhalo klasicky. Švédský rozbíhač dobrovolně mění na materiálové kontrole lyže,Fin Keskinaurkas prohlašuje,že to byly nejhorší lyže jeho života….. Na druhém úseku bojuje Škodík a drží pátý flek před Švýcarskem. Finišmen Lauič výborným výkonem toto místo uhájil a potvrdil si třetím časem na úseku , že do první světové desítky patří . Start žen je posunut na 12:15,což nám maximálně vyhovuje,protože Helče se začala rozpadat její bota Rossignolka a tak má servisman Radek kratší tejpovací výstup. Vše se podařilo a po bezproblémovém odstartování netrpělivě čekáme na zprávy z megafonu pořadatelů. A ty zní dobře – Helča to se Švédkou a Ruskou urvaly a mají náskok před Finském a dalšími štafetami.V závěrečném výšlapu do cílového areálu ukazuje Helča ostatním ženám svou lyžařskou kapacitu a do cíle přiváží minutový náskok. Štafetu přebírá Simča a my s uspokojením měříme odstupy. Následuje nezbytné předávání informací mezi rozbíhačem a finišmenem, Helča uklidňuje Báru a my propočítáváme možně varianty pro třetí úsek. Simča statečně bojuje a přiváží štafetu na druhém místě, když odolala ataku Finek a utrhla Rusky. Situace je velmi nadějná ,ale : jako první vyráží subtilní Švédka Söderlund,za ní minutu Barča a 2:20 min po ní Ruska Vlasova, kterou těsně následuje Finka Tonna (všechno čerstvé medailistky a fyzicky zřejmě nejlépe vybavené závodnice ).Lauič má opět lehké obavy, já mrazení v zádech. Po ohlášení mezičasů je to ještě napínavější – vede Švédsko před nám a ěsně do minuty už jsou Rusko i Finsko. Blížíme se k diváckému přejezdu a jsme myšlenkami s Barčou,protože v závěrečném stoupání jde do tuhého – čtyři ženy bojují o tři medaile a zřejmě jsou nadohled mezi sebou. Kousek před sběrkou už je to ale jasné a nám padá kámen ze srdce. Pořadí se němění – Barča cíluje jako třetí !!!!!!! V cíli se omlouvá,že to hrozně kazila (byla pár metrů od Švédky…..). Následuje květinový ceremoniál, balení,vyhlášení, banket a ráno brzké vstávání na autobus,který nás odváží směr letiště.
9.3. přílet 21:15 Vídeň, 5:00 Vrbno p.P.

Share

Leave a reply

Your email address will not be published.