LOB sezóna zahájena závody WRE ve Finsku

S blížící se Univerziádou (bohužel nakonec zrušenou) se akademická část týmu vypravila na závody za polární kruh, do finského Ylläs. O víkendu 4.–5. prosince se tam konaly závody světového rankingu (WRE), které bylo v plánu využít jako finální mapovou přípravu před na poslední chvíli zrušenou Světovou Univerziádu. Čtyřčlenná výprava (Jan Hašek, Josef Nagy, Vojtěch Matuš, Vojtěch Bartoš) tak položila alespoň velmi kvalitní základ mapové přípravy pro tuto zimu.

Vyrazili jsme ve čtvrtek 2. prosince z pražského letiště letecky směr Luleå (Švédsko). S přestupem ve Stockholmu a zpožděním letadla jsme dorazili kolem 23:00 do Luleå. Po přespání v nedalekém kempu jsme vyrazili půjčeným autem na sever. Cesta po zledovatělých silnicích a v naprosté severské tmě neubíhala nejrychleji, ale ve večerních hodinách jsme bezpečně dorazili do místa ubytování. Ubytování bylo zamluveno v rozlehlé chatové osadě asi 10 km od centra závodu. Srub byl pohodlný a teplý, vybaven kuchyní, obývací místností s krbem, a jak je ve Finsku zvykem, také saunou. Osvícené, 30 km upravované stopy procházely přímo vedle srubu. Ideální podmínka.

Na závody se sešla velice slušná konkurence. Mimo nás dorazily do mrazivého Laponska také výpravy Švédska, Estonska, Švýcarska, Litvy a Lotyšska. Na startu samozřejmě nechyběli domácí Finové. Teploty se celý víkend pohybovaly na hranici –20 °C (v noci a nad ránem přesahovaly i –25 °C). Dle pravidel se závody nesmí uskutečnit, pokud teplota poklesne pod tuto hranici. Pořadatelé proto každé ráno na webu informovali o současné teplotě v místě závodu a zároveň s tím o tom, jestli se závod uskuteční, nebo ne. Naštěstí vše vyšlo a oba závody se bez větších problémů uskutečnily v příjemných -16 °C. Oba dny se závodilo na krátké trati, s obdobnými parametry kolem 12 km nejkratší trasou. V závodním prostoru bylo připraveno 40 km stop, z nichž pouze 6 km bylo upraveno rolbou. Zbylých 34 km byly stopy úzké (na šířku skútru). Opět se ukázalo, že naše středoevropské LOBy mají do těch skandinávských opravdu daleko.

V sobotním závodě zvítězil Švéd Linus Rapp, který závod proletěl v čase 42:23. Za ním se seřadili dva domácí závodníci Tuomas Kotro (+0:40) a Eevert Toivonen (+0:59). Z našich se nejlépe dařilo Naganovi, který obsadil konečné 28. místo, když na vítěze ztratil necelých 10 minut. Vojta M. dojel 33. (+10:32), Háša 38. (+11:54) a Vojta B., který se v lese spíše rozkoukával, než závodil, dojel na 47. místě (+20:23). V ženách zvítězila úřadující Mistryně světa Daisy Kudre z Estonska (39:05), 2. Sonja Morsky – Finsko (+0:55), 3. Evelina Wickbom – Švédsko (+1:20). Kompletní výsledky zde.

V nedělním mrazivém závodě se z vítězství radoval domácí Tuomas Kotro (41:25), který těsně porazil týmového kolegu Misa Tuomalu (+0:12). Radost z hattricku Finům zkazil Švýcar Gion Schnyder (+0:36). Z naší výpravy dojel nejlépe Vojta B., který si téměř bezchybným výkonem polepšil na 18. místo (+5:05). Hned za sebou na 34. a 35. místě se seřadili Vojta M. (+10:35) a Nagano (+11:03). Háša obsadil 38. místo (+13:00). V ženách opět zvítězila Estonka Daisy Kudre (33:29), 2. Magdalena Olsson – Švédsko (+1:12), 3. Salla Koskela – Finsko (+1:19). Kompletní výsledky zde.

Po nedělním závodě následoval opět přesun do švédské Luleå, odkud druhý den odlétalo letadlo směr Praha. S přestupy ve Stockholmu a Kodani se naše výprava do Prahy dostala kolem 22 hodiny. Zima velká, cesta složitá … ale stálo to za to!

Share

Leave a reply

Your email address will not be published.