MS: Petra Fiala osmá, štafeta sedmá a 6xTOP20

by Petr 0 Comments

MS se do Finska vrátilo po dlouhých 17 letech – tehdy zde Ondřej Vodrážka zajel na krátké trati 4. místo (stejně jako v roce 1992 Jan Pecka ve Francii), což jsou historicky nejlepší individuální výsledky českých mužů na MS. Letos pořadatelé závodníkům nabídli zajímavý terén na severu Botnického zálivu. Výborné sněhové podmínky pořadatelé využili a připravili velmi kvalitní a zajímavé závody. V první polovině závodního týdne se teploty držely pod bodem mrazu, na závěr přišlo oteplení. Po nedělním lyžování bez mapy následoval pondělní model, kde pořadatelé nachystali dvě tratě, které jsme využili pro oživení mapových rutin.

Úterní sprint byl velmi rychlý. Volby byly dost vyrovnané a kvůli všudypřítomným standardkám se moc závodníci neztráceli (s výjimkou postupu v čárkách u kraje mapy, kde vyjetí z mapy znamenalo klidně 10 minut), a tak rozhodovala hlavně plynulost navigace a drobné chyby v řádu jednotek vteřin. O vyrovnanosti svědčí fakt, že rozdíl mezi zlatem a bronzem byl v mužích 3 vteřiny a v ženách pouhá vteřina, 40. muž ztratil jen 2 minuty na vítěze. Petr dojel na 21. místě (+59), Nagano na 24. místě (+66) a Kládin na 30. místě (+88). Hašan, Vojta a Kryštof se seřadili na 43.-45. místě. Celý závod se pohybovala ve druhé desítce Petra, které v cíli patřilo 18. místo (+67). Anežka při své premiéře na MS skončila třicátá. V SP do 23 let se nejlépe vedlo 10. Nagánovi, Anežka byla 12. a Hašan s Kryštofem uzavřeli TOP20.

Středeční stíhací závod na zkrácené klasické trati přinesl z celého závodního týdne nejvíce chyb. Našim ženám se ale dařilo skvěle! Petra si polepšila na 14. místo a skokankou dne se stala Anežka, když stáhla 10 míst a uzavřela elitní dvacítku! Výborně zajel i Petr, 14. čas dne (+3:16) jej posunul na 16. místo, které mu po prohraném finiši s Jaamou připadlo. Polepšit si i přes pár chybek na 25. místo dokázal Kládin. 33. dojel Nagáno, 35. Kryštof, 42. Vojta a 45. Hašan. V SP do 23 let Anežka obsadila skvělé 5. místo, Nagáno byl 15., Kryštof 16. a Hašan 20.

Po dni volna stráveném na modelu či návštěvou Kemi a zamrzlého moře přišla na řadu krátká trať. Petra podala opět mapově výborný výkon, a tak se i přes covidový tréninkový výpadek probojovala do nejlepší desítky, skončila osmá (+3:11) a udělala si tak svůj bodový osobáček ve SP! Anežka dojela na 25. místě. V mužích se blýskl Kládin, když si takřka bezchybným výkonem dojel pro 17. místo (+3:14), na 11. místo mu chybělo 31 vteřin, zatímco za sebou měl 53 vteřin díru. Petr uzavřel nejlepší dvacítku, přičemž měl 3 vteřiny před sebou dvojici Švédů a za sebou 37 vteřin díru. A podobnou smůlu měl i 24. Nagáno, když měl před sebou v 7 vteřinách 3 závodníky a za sebou téměř půl minuty nikoho. Kryštof dojel 34. Vojta 38. a Hašan 39. Hezké výsledky jsme zaznamenali i na SP do 23 let, kde patřilo Anežce 8. a Naganovi 9. místo. Kryštof dojel 17. a Hašan 19.

V sobotu sezonu zakončily smíšené sprintové štafety. Jednalo se o velmi rychlý a vyrovnaný závod, kdy rozhodovala zejména rychlost lyžování. Áčko jela Petra s Petrou a velmi brzy bylo jasné, že na Nory, Švédy, Finy, Estonce ani Švýcary to stačit nebude. Bohužel ani souboje ve druhé půli první desítky se pro nás zpočátku nevyvíjely příznivě. Itálie nám v polovině závodu dávala minutu, kterou se nakonec povedlo stáhnout a Italy nechat v cíli 17 vteřin za sebou. Napínavý byl i souboj s Litvou, který jsme sice zdánlivě stejně jako v Bulharsku o pár vteřin prohráli, nicméně tentokrát se ukázalo, že si to vítězka SP do 23 let o jednu kontrolu zkrátila a štafeta byla diskvalifikována. Nestačili jsme ale na Bulhary, kteří byli celou dobu o krok napřed, v cíli nám na ně chybělo 17 vteřin a museli jsme se tak spokojit s nepopulárním 7. místem. Skvěle v naši B štafetě zajela Anežka, když měla časy jen o 24 vteřin horší, než Petra. S Kládinem se jim tak povedlo porazit Rakousko, které na ME taktéž ukázalo, že je třeba jej jako soupeře brát vážně.

Fotky najdete v repregalerii. Další informace o závodech včetně mezičasů a fotek jsou na webu závodu, GPS hledejte zde. Sezona je za námi, nezbývá než poděkovat všem, co nás podporovali, ať již finančně, materiálově či nám prostě drželi palce! Bez Vás by to nešlo, děkujeme!