MS v Alpách: Horvát a Nagy v nejlepší dvacítce

by Petr 0 Comments

Po dlouhých 26 letech se mistrovství světa vrátilo do Alp. MS uspořádali Rakušané značně posíleni o české pořadatele v Ramsau am Dachstein ve výšce 1100-1250 m n. m. Jako cílová aréna a zázemí pro závodníky i servis lyží posloužil místní lyžařský stadion. MS se zúčastnilo 68 mužů a 45 žen z 18 zemí včetně Japonska, USA a Kazachstánu (Rusko a Bělorusko mělo stejně jako na minulém MS zakázáno startovat). Otevření prostoru MS k letnímu tréninku bez mapy vyvolalo řadu diskuzí, nicméně nabyté znalosti závodního prostoru byly nakonec zřejmě jen velmi málo prospěšné. Rovněž zkušenosti z roku 2019, kdy se v Ramsau jely čtyři závody (finále Ski-O Tour či MČR na krátké trati), nebyly klíčové. Závodní tratě MS totiž byly vedeny v lese a nikoliv po loukách. Louky byly využity pouze k nezbytným přesunům formou delších postupů a pro závod smíšených sprintových štafet. Ubytování a stravování jsme měli zajištěno stejně jako loni na penzionu Royer Pois. MS koučoval Richo, o fyzio záležitosti a další servis se starala Jana a servis lyží měl na starost tradičně Radek. Přestože omezení na použití fluorových vosků je tu již třetí sezonu, na analyzování závodních lyží došlo poprvé. Testovány byly pouze Petrovy po sprintu a vše bylo v pořádku.

MS začalo v úterý sprintem. Na start, který byl netradičně o 150 m výše než cíl, se jelo lanovkou. Před závodem i během něj dost sněžilo, napadlo asi 15 cm, takže později startující měli značnou výhodu, byť byla většina tratě shodná s juniory. Ačkoliv tedy pořadatelé připravili hustou síť stop nabízející nespočet voleb postupů, ve skutečnosti se často jezdilo azimutem mimo připravené stopy ve stopách dříve startujících. Nejlepší výsledek v kariéře z MS si připsal 12. Petr. Ve vyrovnaném závodě mu na 7. místo chybělo jen 10 vteřin, na páté 16 vteřin. Hodně tak zamrzela o 10 vteřin pomalejší volba na třetí kontrolu či 10 vteřinová ztráta horší volbou a pádem na sběrku. Přestože Nagáno ztratil 10 vteřin na dvojce a na šestce zlomil lyži, jel si pro 18. místo. O čtvrt minuty horší volba na předsběrku ho však odsunula na 22. místo. Potenciál na TOP20 měl i 29. Škodík nebýt půlminutové chyby na šestku či horších voleb na trojku (10″) a předsběrku (15″). Ostatní výrazněji ztráceli chybami, fyzicky či startovní pozicí: 35. Kládin, 38. Radek, 41. Kryštof, 44. VojtaP, 45. VojtaB. Kromě jednoho byly všechny ženské postupy použity již v mužské trati, takže dříve startující ženy byly znevýhodněny minimálně. Johanka dojela 28. a Terka 33. V hodnocení SP do 23 let se Radek, Kryštof a Vojta seřadili na 10.-12. místě. Terka skončila na 12. místě.

Stíhací závod provázelo teplé počasí (10 °C). Jela se dvě farstovaná kola a společný závěr. Petr byl na první výměně mapy díky kratší farstě šestý, poté se ale projevilo šest 10-20 vteřinových zaváhání, ve společném závěru se tak pohyboval na chvostu skupinky bojující o 7.-15. místo. Možnosti skupinku předjet o půl minuty rychlejší volbou si bohužel nevšiml a v napínavém finiši urval další 12. místo. Nagáno finišoval na 18. místě jen 81 vteřin za 7. místem. Potenciál však byl výrazně výš, neboť bohužel do závodu vstoupil dvojchybou na čtvrté a páté kontrole, čímž se připravil o 2 minuty a pátý čas dne. Výborně jel Kryštof, 44 vteřinovou ztrátu na Petrův čas nabral až v poslední desetiminutovce. 21. čas dne jej posunul ze 41. na 28. místo, jeho první elitní výsledek v TOP30. Polepšit si dokázal i 30. Kládin. Ostatním se moc nedařilo: 38. VojtaP, 40. Škodík, 43. Radek a 45. VojtaB. Johanka v závěrečné části bojovala o 25. místo, ale chyba a špatná volba ji odsunuly na 29. místo. Terka finišovala 31.

Krátká trať dala vzhledem k intenzivní oblevě pořadatelům zabrat. Připravené mapově jednodušší tratě s naházenými místy, značným převýšením ve druhé polovině a pět stupňů nad nulou neúprosně prověřily fyzickou připravenost závodníků. Petr jel poprvé v kariéře z červené skupiny. Vybojoval 16. místo i díky pětiminutové běžecké vložce, která znamenala proti jiným variantám asi minutovou úsporu na nejdelším postupu. Diskuze vyvolalo i vymazání sprintových stop z mapy v závěru tohoto postupu, které byly i přes oblevu v terénu místy stále rozpoznatelné. Petr na trati ztratil pětkrát 10-15 vteřin (volby postupů, pád a čištění boty), potenciál zopakovat 12. místo tedy neměl. Solidně zajel 18. Nagáno, který zopakoval svůj nejlepší výsledek na MS. Na Petra ztratil 18 vteřin, na TOP10 103 vteřin. Škoda, že půl minuty ztratil volbou na sedmičku, dvacet vteřin volbou na jedenáctku a téměř minutu a půl na Petra tím, že neběžel na třináctku. Svůj poslední závod na MS v kariéře avizoval 31. Kládin. Kdyby zajel sedmičku, třináctku a finiš stejně rychle jako Petr, mohl zaříznout Nagána. Radek dojel 35., 38. VojtaP a 41. Škodík bohužel chybovali. Vojta B skončil 52. Kryštof měl šanci vylepšit výsledek ze stíhačky, avšak v závěru narazil špatnou kontrolu a byl diskvalifikován. Johanka dojela na 29. místě. Na 18. místo chyběly dvě minuty, což vzhledem k několika chybkám a horším volbám postupů nebylo až tak nereálné. Terka dojela na 36. místě. V hodnocení SP do 23 let skončil Radek osmý,  Vojta desátý a Terka 16.

Smíšené sprintové štafety se na závěr MS odehrávaly za slunečného počasí na stadionu a přilehlých loukách, na kterých se po oblevě vytvořila až na výjimky pevná krusta, a tak se dalo jezdit všude. Finišovaly ženy, poslední dva úseky byly nefarstované. Na trati bylo mnoho voleb, na kterých se ztrácely cenné vteřiny. Áčko, které jel Petr s Johy, vybojovalo 9. místo. Nejlepší sedmička zemí byla tentokrát mimo naše možnosti, nicméně půlminutu na 8. Rakousko bychom tam nejspíš našli – jen v prvním kole Petr proležel na zemi čtvrt minuty. Béčko, které jel Nagáno s Terkou, finišovalo za áčkem Litvy a Kazachstánem.

Výsledky a mezičasy jsou v IOF eventoru, mapy s trackingem jsou jako vždy v záložce mapy a záznamy TV přenosů jsou v záložce videa. Pořadatelské fotky nás byly nahrány do repregalerie. Další info je např. na FB MS. Tradiční dreamteam competition, za kterou můžeme poděkovat Škodíkovi, letos vyhrál Škodík.