Ski-O Tour: vklínit se mezi první tři bylo nad naše síly

by Petr 0 Comments

6. Ski-O Tour, akce, které se koná v liché roky, aby v mezinárodním kalendáři zaplnila prázdnotu po světovém poháru, jsme se letos zúčastnili v plné síle. Akce jsme využili pro rozzávodění se v nové sezoně, výsledky navíc byly základem pro sestavení nominace na ME. Do Rakouska jsme se vypravili ve složení Petra Hančová, Lenka Mechlová, Kateřina Neumannová, Johanka Šimková, Vojtěch Bartoš, Petr Horvát, Radek Laciga, Jan Hašek, Jakub Škoda, Vojtěch Matuš a Ondřej Vystavěl doplněni o šestici juniorských reprezentantů, kteří závodili v juniorských kategoriích.

První část akce se konala v Pertisau ve výšce okolo 1000 m n. m., kde se stýkají tři údolí, která vytvořila krásný prostor pro náš sport. Pořadatelé měli připravenou síť stop v otevřeném i zavřeném prostoru. Na úvod se jela v neděli 13. ledna klasická trať s hromadným startem. Moc jsme se před závodem nevyspali, neboť jsme kvůli MČR ve sprintu dorazili až pozdě večer a pořadatelé avizovali relativně brzký start. Husté sněžení (2-5 cm za hodinu) však start odsunulo (a i posunutý start se nakonec o několik minut operativně posunul), takže ranní shon s přípravou lyží byl v konečném důsledku zbytečný. Před samotnou SOT se jel veřejný závod, takže síť skútrových stop byla nakonec ve velmi kvalitním stavu, plné na tom byly o něco hůře. Závod byl spíše kratší, což jsme vzhledem k náročnému programu uvítali. Jelo se na jednu výměnu mapy, a ač to tak na první pohled nevypadalo, na trati byla jen jedna velká farsta. Na trati bylo bohužel několik spadených krabiček. V ženách nejlépe zajela Lenka (+4:54), byla 4. za třemi Ruskami. Ostatní nabraly větší ztrátu (6. Katka s Johankou i 8. Petra, které závod vůbec nesedl). V mužích z nás i přes tři drobné chyby zajel nejlépe 5. Petr (+6:08). Kládin ukázal, že se z vánoční nehody na běžkách dokázal docela dobře vzpamatovat a dojel osmý (+7:50). Poté projel cílem solidně jedoucí VojtaB, bohužel mu v čipu chyběla průjezdová kontrola, boje o celkové pořadí v SOT pro něj tak skončily. Po obrovské chybě dojel vyhladovělý 11. Kuba, nedařilo se ani 12. VojtoviM a 13. Honzovi, velkou ztrátu měl i 16. Ondra. Výsledky jsou zde, pořadatelské fotky zdezde.

Druhou etapou byl sprint, který se jel na golfovém hřišti, kde se jel úvod klasiky. Pořadatelé ho kvůli neustávajícímu sněžení prohodili s krátkou tratí. Při tomto závodě byly čárky ze všech etap v nejhorším stavu, vzhledem k intenzitě sněžení to však bylo ještě docela dobré, dříve startující však na své lyže během závodu spíše neviděli. V ženách byla opět nejrychlejší 4. Lenka (+2:03) před 5. Katkou a 6. Petrou. Johanka byla sice rychlejší než Petra, ale v čipu jí bohužel chyběla kontrola, čímž se odsoudila mj. k brzkým startům v následujících etapách. V mužích si z našich dlouho vedl nejlépe Kuba, v závěru však ztratil na volbě přes půl minuty, čímž se propadl na 6. místo (+2:09) za 5. Petra (+1:53). Osmý dojel VojtaM, 10. byl Kládin, který zkazil sběrku, a 11. Honza. Větší ztrátu nabral 16. Ondra i na děleném 17. místě VojtaB. Výsledky jsou zde, pořadatelské fotky zde.

Třetí etapou byla úterní krátká trať, při níž ustalo sněžení a ustoupila oblačnost. Úvod tratí vedl skrz Pertisau, poté jsme se vydali do již z předchozích etap známého prostoru. Tratě byly tentokrát velmi rychlé. V ženách byla opět nejlepší opět čtvrtá Lenka (+2:35) a pátá dojela Petra (+3:01). Souboj o šesté místo byl ještě na sběrce nerozhodný, v cíli však byla Katka o 3 s dříve než Johanka. V mužích se tentokrát velká bedna nepodařila, chybky v úvodu odsunuly Petra na 7. místo (+3:23). Taktéž solidně jedoucí Kuba dojel osmý (+3:51), Honza devátý (+4:05), Kládin desátý (+4:41), VojtaM dvanáctý (+5:58) a Ondra třináctý (+6:28). VojtaB neměl svůj den, dost chyboval a dojel až na 22. místě. Výsledky jsou zde.

Následovaly dva volné dny s azurovým počasím, které jsme využili k odpočinku, pohodovému lyžování a druhý volný den rovněž k přesunu do místa konání druhé části akce, do Ramsau am Dachstein. Zde nás čekaly hned čtyři závody (fotky a fotky) ve výšce okolo 1100 m n. m., do SOT se z nich však počítaly jen první dva (druhý a třetí závod se jel jako ČP a ve čtvrtém závodě jsme pak měli sesbírat poslední síly a zabojovat o české mistrovské tituly).

V pátek odpoledne se jel sprint (pro muže spíše jeho kříženec s krátkou tratí) v síti rolbových stop, které byly zejména v několika málo zalesněných oblastech doplněné stopami od lyžařů. Většina závodu se odehrávala na loukách ve zvlněném terénu, kde se fikalo, co se dalo. V ženách Petra bojovala o třetí místo, na které ji chyběla nakonec pouze vteřina. Za 4. Petrou (+0:35) dojela 5. Lenka (+0:55), na 6. místo se po chybě v závěru 7. Johanky (+1:48) dostala Katka (+1:40). I v mužích se nám podařilo potrápit ty nejlepší, když 4. Petrovi (+0:16) chyběly na dělené 2. místo jen 3 vteřiny. Dále byli 6. Kuba, 8. Honza, 9. VojtaB, 10. VojtaM, 12. Kládin a 13. Ondra. Výsledky jsou zde.

V sobotu dopoledne sérii uzavřela pátá etapa, kterou byl opět sprint. Závodním prostorem byla louka s minimálním převýšením a hustou sítí plných, která byla během závodu protkána fikačkami. V ženách, které se musely na trati vypořádat s hustším provozem, to na bednu opět těsně nevyšlo, Lenka sice dvě třetiny závodu vedla, v závěru ale Ruskám podlehla a obsadila 4. místo (+0:21). Petra dojela pátá, Katka šestá a Johanka brala po minutové chybě 9. místo. V mužích se Petrovi podařilo zopakovat 4. místo (+1:12), Kuba skončil šestý, za ním dojel 8. Kládin a 9. VojtaM. Nedařilo se 18. Ondrovi, 20. VojtoviB (nohy si již říkaly o odpočinek) ani 27. Honzovi. Výsledky jsou zde.

V celkovém pořadí Ski-O Tour se holky seřadily za Ruskami na 4. – 6. místě: Lenka strávila závoděním 147:39 (+10:44), pak byla Petra (+20:05) a Katka (+22:50). Kluci si na tratích pobyli o chlup více, pátý Petr 152:43 ztratil 11:49. Ostatní se seřadili hned za velkou bednou: 7. Kládin (+20:57), 8. Kuba (+22:42), 9. VojtaM (+31:05), 10. Honza (+32:12) a 11. Ondra (+40:17). Výsledky jsou zde.