Za polárním kruhem: WRE Kiruna (SWE) a SP Ylläs (FIN)

by hanka 0 Comments

Letošní sezona mi začala poslední listopadový víkend v Kiruně, kam jsem se dopravila letecky. První závod s hromadným startem mi opravdu vyšel. Stále jsem byla v kontaktu s Rvačevou (Kozlovou) a Alexanderson. Objevila se přede mnou v posledním kole ještě Milka a do cíle jsem dorazila 4., což mě velmi povzbudilo do dalších závodů. Podzimní mapová příprava a tréninky na sněhu od začátku listopadu se projevily. Sprint už mi nevyšel podle představ, ale s 11. místem jsem spokojená. Víkend se dá shrnout slovy: tma, zima, radost z dobrých výkonů úspěch.

Následoval přejezd nějakých cca 300km na východ do finského lyžařského centra Ylläs.
Celý týden teplota nebyla nějak překvapující. Chladno jsem čekala a byla jsem na něj i vybavena několika podvlíkáči. Během dne se teplota pohybovala kolem -10°C až -20°C.
Jako první závod se jel ve středu Middle s motýlem s hromadným startem. Jak jsem se pak po závodě dozvěděla od švýcarského trenéra na team leaders meetingu, motýli u hromadných startů nejsou povolení / resp. se nedoporučují (přesné znění pravidla neznám). Rozhodně se to některým koučům moc nelíbilo, ale nikdo oficiálně neprotestoval.

V Kiruně na WRE 4dny před worldcupem jsem se dobře rozjela, a tak jsem se na závody světového poháru těšila.
Při prvním závodě (Middle s hromaďákem) jsem si stále hlídala Rusky a Finky. Švédky jsem moc neviděla. V průběhu závodu jsem nedokázala odhadnout, jak na tom jsem. Po průjezdu cílovou rovinkou jsem si k milému překvapení všimla, že v cíli je zatím jen 5 holek! Super! Tak to jsem asi šestá ?!
Spíkr mluvil hlavně Finsky a finské angličtině moc rozumět nešlo, tak to s informacemi nebylo nic moc.
Po dojetí posledního závodníka stále nebyly k dispozici žádné výsledky,…u „Offisu“ se začali shromažďovat koučové a horlivě cosi diskutovali. Finský kouč Eivind Tonna byl velice vynervačený a začal mi vysvětlovat, že závod byl nefér, a že polovině kluků nefungoval Emit (touch free system). Z dalších diskuzí vyplynulo, že ani Emity některých holek nefungovaly…hm…začala houstnout atmosféra. Pořadatel nám pak oznámil, že oficiální výsledky budou až po leaders meetingu – po projednání a zhodnocení situace.
Emity při naražení kontroly normálně blikají a  problém byl v tom, že některým klukům po naražení neblikal Emit vůbec – a to už na první kontrole, kde někteří stáli a nevěděli co dál. Někomu Emit neblikal jen na nějakých kontrolách a jiným až ke konci závodu – a tak podle slov Eivinda, ztráceli čas vracením se na kontroly a závod tak nebyl férový.
Další problém byl v tom, že nebyla zajištěna žádná karanténa a před startem holek (1,5h po startu kluků), někteří kluci stihli sdělit pár závodnicím, že bylo něco s Emitama, takže některé holky byly na první kontrole překvapené a některé prostě valily, i když jim Emit neblikal. I Erik se za mnou před startem stavil, ale je hrozná poctivka, nic neřekl a jen mi popřál hodně štěstí!
Kvåle a Rvačeva byli děsně rozčarovaní a za komisi závodníků protestovali, že závod nebyl férový, že se musí zrušit.
Na team leaders meetingu se to projednávalo ze všech stran. Pořadatel se omlouval, že došlo k chybě při převozu Emitů, které se nechtěně aktivovaly a vybily se. Taky padla myšlenka, že zrušení závodu není moc dobrá vizitka pro náš sport. Belomazev se hodně rozčiloval, že zajel svůj životní závod a zrušit ho nechce. Nakonec to shrnul Eivind, že záznam z GPS trackingu není dostačující, a kdybychom to prominuli teď, tak při další technické závadě (snad k žádné už nedojde), bychom se pak odkazovali na dnešní situaci a pravidla by přestala být pravidly. Diskutovala se také kvalita map, která nebyla nic moc.
Pochopitelně i mně se rušení závodu moc nelíbilo, jelikož jsem zajela hodně slušně, ale uznala jsem, že průběh závodu neměl stejné podmínky pro všechny, a proto jsem také hlasovala pro zrušení.
,,Naštěstí“ pořadatel navrhl závod zopakovat v naplánovaném volném dni. Znamenalo by to tedy pro některé 7 závodů v 9 dnech! Ale i to se nakonec odhlasovalo.
Proto jsem další den raději odpočívala a jela se jen zlehka projet s mapou. Ve čtvrtek totiž byly na programu mixované štafety dvojic (holka, kluk, holka, kluk, holka, kluk) a neměla jsem k sobě kluka.
Jako divák bych závody přirovnala spíše k pořádání okresního přeboru na pasece za naší chalupou! Místo na hromadný start ve svahu nic moc na předávku úzké, na rozjetí a udržování se mezi úsekama žádné, pro diváky žádné, pro kouče žádné, karanténa nikde. (někteří závodníci se dívali do map druhých, co budou mít v dalším kole za kontroly!). Snad si pořadatelé vezmou ponaučení do dalších závodů.

Dění nadcházejících závodů se přesunulo na druhou stranu kopce Ylläs, pod tamní sjezdovky. Z vrcholu kopce jsem po 5 dnech zase viděla těsně nad horizontem slunce, které kolem jedné hodiny zase zapadlo. Vzhledem ke krátkému dennímu světlu se závody odehrávaly mezi 10.30 – 13.30, aby měli všichni závodníci ,,stejné“ podmínky. Viditelnost byla opravdu dost rozhodujícím faktorem. Někteří závodníci volili čelovky i přes den.
V pátek se jel Long s hromadným startem. Na závod jsem se těšila, ale zároveň jsem byla trochu nervózní.
Zajela jsem, až na jednu drobnou chybku, která mě stála diskvalifikaci, dost kvalitní
závod. Rozjela jsem první 3 kontroly fakt dobře. Jela jsem na začátku balíku a hlídala si ostatní holky. Rusky mi po chvíli trochu cukly, ale stále jsem mněla na dohled Tove. Následoval průjezd, výměna mapy, bezchybný okruh s jednou pomalejší volbou, ale Tove stále v hledáčku. Ke koci mi docházely síly, tempo bylo opravdu rychlé a soupeřka mi odskočila o 14 vteřin – na záda mi dýchaly 2 Rusky. Na poslední kontrolu jsem se fakt zmáčkla a zafinišovala na krásném pátém místě! Když mi pak při čtení Emitu pořadatel řekl, že něco není v pořádku, tak jsem znervózněla. Doufala jsem, že by to mohla být zase závada pořadatele. Špatný Emit, vybitý Emit,…Jenže mi vyjeli účet a zkontrolovali moje varinty s GPSkou a opravdu jsem narazila špatnou kontrolu (183 místo 185 na vedlejší pěšině). Možná to šero, chvilka nepozornosti, špatná čitelnost cedulky, nekvalitní mapa?…prostě se to stalo. V cíli mě to hrozně mrzelo. Za poslední 3 dny jsem zajela 2 fantastické závody a jeden zruší a druhý se disknu! Byla jsem hodně naštvaná i nešťastná zároveň….Myslím si, že disklá jsem snad nikdy, nebo hodně dlouho, nebyla! …No nic,…život jde dál a já se musela zkoncentrovat na další závod.
Na pořadu byl Middle (zase s motýlem), ale tentokrát s intervalovým startem – jelikož byl vsunut mezi závody pro širokou veřejnost, které probíhaly v průběhu svěťáku.
Začla jsem svižně a na uzlovce na třetí kontrole jsem byla dokonce 3. časem. Motýl byl na první pohled hodně zasukovaný, zdál se mi nepřehledný. Ztratila jsem plynulost čtení mapy, a taky jsem nevědomky zpomalila. V závěru trati mě dojela Milka a do cíle jsme finišovaly spolu. Nakonec 12.místo bylo uspokojivé, ale z trati jsem dobrý pocit neměla. Tak snad příště. Erik mi kouká přes rameno, a prý jestli píšu novelu, nebo co?! ….dobrá, zkusím to zkrátit.
Předpověď počasí pro další závod byla opravdu zoufalá. Během dne -32°C! Ale pořadatel nás utěšoval na team leaders meetingu, že ta stanice je dole v údolí u jezera, a že na ,,slunné,, sjezdovce bývá tak o deset stupňů tepleji. Hm,…ráno na teploměru naší chatky rtuť ukazovala -30,5°C což mě fakt uklidnilo! …Na stráni bude přeci o deset stupňů tepleji a k uspořádání mezinárodních závodů je hranice -20°C! (Ve Švédsku mají hranici -17°C), což je přeci supr teplota na závodění, ne?! Nakonec pořadatelé naměřili -9°C (…asi na slunci. Dole v lese určitě neměřili, protože tam to bylo o průdušky!) a závod se tedy konal – sprint.
O výběru lyží a máze jsem měla jasno. Vytáhla jsem staré Atáče, co jsem na nich jela v Kiruně middle. (Neměla jsem si je ani kde, čím a jak přemazat. Se servisní taškou bych měla asi dost nadváhu do letadla. Ostatní lyže jsem si taktéž naparafínovala už před týdnem ve Falunu zeleným háefkem SKIgo a doufala ve studené počasí)
A povedlo se!
Pořadatel zveřejnil při GPS trackingu omylem mapu po Longu, tak ji tedy na meetingu oficiálně vytiskli všem, takže jsem si před sprintem promýšlela, kudy by tak trať mohla vést. Docela jsem se trefila. Startovalo se intervalově po jedné minutě. Když jsem otočila mapu, hned jsem věděla kudy jet. Jelo se mi fakt dobře. Trať byla spíše lehčí, volbami moc nepřekypovala – síť stop byla ale pěkně připravena pro všechny závody. Závod se rozhodl při postupu na 7. kontrolu. Na 6. k. vedla ještě Tove a já jsem byla nastejno s Tanjou, která však zvolila objížděčku – zpět a pak po „tlusté“ – posunula se tím na první místo. Tove zůstala druhá a já dojela třetí. Fanstastický výsledek! Moje první medajle ze světového poháru!
Se sprintovým závodem jsem spokojená, jelikož jsem jela bez chyby. Snad bude takových závodů víc!
Po vyhlášení jsme naskákali do aut (svezla jsem se se Švédy) a vyrazili směr letiště v Luleå. Cesta cca 4hod.

Zahajovací kolo Světového poháru ve Finsku bych zhodnotila podobně jako WRE v Kiruně: tma, zima, pořadatelské nedostatky, polární záře, smůla i dobré výkony.

SP:
Výsledky SP
GPS tracking

WRE Kiruna:
Výsledky
GPS tracking

Share

Leave a reply

Your email address will not be published.