Závěr sezony v Estonsku: Štěrba 7. na MS do 23 let ve sprintu, Nagy 14. v SP na krátké trati

by Petr 0 Comments

Druhé (a závěrečné) kolo SP uspořádali na konci února Estonci v Haanje. Vedle sprintu a krátké trati, které se jely jako MS a SP do 23 let, se jel ještě stíhací závod. Závodilo se na úpatí nejvyšší hory Estonska Suur Munamägi, kde se před 6 lety konalo akademické MS. Sněhové podmínky byly dobré, v terénu leželo 40-60 cm sněhu. Pořadatelé nachystali celkem 124 km stop, z toho byla polovina skútrových. Na startu bylo 60 mužů a 43 žen z 11 zemí, z toho se 21 mužů a 25 žen z 9 zemí počítalo do hodnocení U23. Česko reprezentovalo vedle Petra Horváta, Josefa Nagyho a Johanky Šimkové pět závodníků U23 – Marek Štěrba, Michaela Srbová, Anežka Hlaváčová, Radek a Vojtěch Peňázovi pod vedením Richarda Klecha. O lyže se tradičně staral Radek Peňáz. Letěli jsme do Rigy a ubytováni jsme byli v nedalekém Rõuge.

První část pátečního sprintu se jela na loukách, kde bylo vlivem teplého počasí navzdory svědomité přípravě skútrových stop velmi měkko. Vyplatilo se tak využívat rolbových stop, které byly velmi rychlé. Ale i přesto se jednalo o velmi dlouhý sprint (muži přes 17 a ženy přes 18 minut). Byl to však plán B, týden předem byl totiž sprint kvůli sněhovým podmínkám do Haanji přesunut z příměstského lesa u hotelu Kubija ve Võru, kde bylo centrum SP. Petr i Mára jeli podobně a bojovali o nejlepší dvacítku, ze které vypadli téměř o půl minuty horší volbou postupu při přechodu do lesa. Na sběrce měli shodný čas, v cíli byl 24. Petr o dvě vteřiny dříve než 25. Mára. Nagáno se trápil, do cíle dojel o 20 vteřin později a uzavřel TOP30. Vojtu hned po příjezdu skolily bakterie, takže do závodu nenastoupil. Radek po minutové chybě vzhledem k přicházející nemoci zakončil sezonu na 52. místě. V ženách zajela solidně 22. Johanka. Anežka se po promaroděném začátku zimy musela spokojit s 34. místem. Míša dojela na 41. místě. V hodnocení MS do 23 let se blýskl 7. Mára, na dělené páté místo chybělo 12 vteřin. Anežka byla 17., Radek 18. a Míša 24..

Sobotní stíhací závod nesl stejně jako sprint náznaky konceptu použitého pro AMS. Na závodníky čekala dvě farstovaná kola, třetí kolo se skládalo z jedné farsty a krátkého společného závěru. Teplé počasí a noční déšť vytvořily náročné podmínky (muži jeli 66 a ženy 67 minut). Občas bylo třeba jet po zamrzlých jezerech, na kterých často stála voda. Závod byl hlavně o fyzičce, z mapové stránky potrápily nejvíce volby postupů. Nagáno bojoval v prvním kole s koncentrací, nakonec si zvládl polepšit na 26. místo. Petrovi před nemocí ani Márovi po nemoci to fyzicky nechutnalo, mapou to nepodrželi, a tak finišovali o 31. místo, které Petr pádem odevzdal Márovi. V ženách jela solidně Johanka, pro vynechanou kontrolu ale byla diskvalifikována. Anežka s Míšou dojely na 32. a 33. místě.

Nedělní krátká trať využila prostor severně od centra závodů, kde pořadatelé připravili zajímavou síť skútrových stop. Nebylo výjimkou, když na bažinách stála ve stopách voda. Náročné podmínky se opět postaraly o natažení vítězných časů (muži jeli 53 a ženy 49 minut). Vedle fyzičky byla pro úspěch důležitá i plynulost mapování, opět se dalo ale ztratit i na volbách. Excelentně do závodu vstoupil 14. Nagáno. Prvních deset kontrol se držel na velké bedně. Pak bohužel ztratil téměř minutu na volbě, kde pořadatelé nenaházeli vytátou silnici, jak slibovali. Téměř minutu ztratil ještě chybou chvíli po průjezdu arénou, čímž definitivně přišel o TOP10, od které ho v cíli dělilo 81 vteřin. Ač už se u 29. Petra rozbíhala nákaza, měl potenciál na TOP20, která mu unikla o 2,5 minuty. Na bažině totiž přišel o 3,5 minuty – místo na šestou totiž mapoval na desátou kontrolu a desátou kontrolu pak podcenil a ztratil se. Mára se závodem protrápil fyzicky na 37. místě. Vojta vstal z postele a závod symbolicky objel za 1,5 hodiny na 52. místě. V ženách se dařilo 26. Míše, která se závod od závodu zlepšovala. Johance se bohužel nevyhnula nákaza ani mapové chyby, takže závod protrpěla na 28. místě. Anežka byla na dojezdu stejně jako na celé trati o vteřinu pomalejší a uzavřela TOP30. V hodnocení MS do 23 let skončil Mára i Míša na 14., Anežka na 16. a Vojta na 19. místě.

Výsledky a mezičasy jsou v IOF eventoru, mapy s trackingem jsou jako vždy v záložce mapy a záznam z cíle sprintu je v záložce videa. Pořadatelské fotky od Regio Teervalta (sprintstíhačkakrátká) nás byly nahrány do repregalerie. Další info je např. na FB SP.

Share

Leave a reply

Your email address will not be published.